„Rene Magritte. Zasada przyjemności”.


René Magritte jest jednym z najbardziej cenionych i popularnych artystów XX wieku. Tego lata Tate Liverpool prezentuje wystawę „René Magritte: Zasada przyjemności”. Ekspozycja rozpoczęła się w ostatni weekend i jest to największa wystawa belgijskiego surrealisty w Anglii od dwudziestu lat.

Wszystkim są znane fantastyczne, czasami dowcipne, czasami przerażające obrazy Magritte’a, w których spotykamy się z przedmiotami codziennego użytku, jabłkami, melonikami, rurami zestawionymi w nietypowe układy. Sztuka Magritte’a to gra idei realizmu z iluzją. Jego prace inspirowały artystów od dawna; Johna Baldessari i Eda Ruscha, Jaspera Johnsa i Warhola. Wpływy Magritte’a są odczuwalne nawet szerzej, można śmiało bowiem powiedzieć, że artysta niesutannie inspiruje szeroko pojętą kulturę popularną, a w tym np. muzyków takich jak Paul Simon, reżyserów jak Jean-Luc Godard i Terry Gilliam, a także wielu pisarzy i reklamodawców.
Czytaj dalej „„Rene Magritte. Zasada przyjemności”.”

Ferdynand Ruszczyc w Kazimierzu nad Wisłą


W muzeum w kamienicy Celejowskiej w Kazimierzu Dolnym trwa niewielka wystawa- wspomnienie kazimierskiego pleneru Ferdynanda Ruszczyca sprzed stu lat.

Przypomnijmy, Ruszczyc powinien kojarzyć się w pierwszym ułamku sekundy z masywnymi kłębami chmur wiszącymi nisko nad polami. Malarski patron meteorologów. Uparty na malowanie swojego pejzażu, tego wokół rodzimego Bohdanowa na Ukrainie. Symbolista szyfrujący nastroje w pozornie błahych pejzażach. Czytaj dalej „Ferdynand Ruszczyc w Kazimierzu nad Wisłą”

Wystawa Gustave Caillebotte’a w Jacquemart-André Museum w Paryżu


Gustave Caillebotte jest chyba najbardziej niedocenianym spośród impresjonistów. Pozostaje zazwyczaj w cieniu Moneta, Renoira, czy Degasa. Jego dzieła jednak godne są tego, aby stawiać je w jednym rzędzie z obrazami najznamienitszych przedstawicieli grupy. Tego lata w Jacquemart-André Museum w Paryżu zobaczyć można wystawę malarstwa artysty połączoną z pokazem prac jego brata Martiala – człowieka muzyki i fotografii . Tematem wystawy będzie ulubiony temat Caillebotte’a – Paryż.

Obrazy impresjonistów przedstawiały zazwyczaj Paryż jako miasto pełne słońca, kolorów, zatłoczonych kawiarni z osobliwymi jego mieszkańcami. W tym pstrokatym momentami świecie życie obracało się wokół tańca, pływania łódką, spacerów, pikników i wyścigów konnych. Ale Gustave Caillebotte – malarz i wielki patron impresjonistów postrzegał swoje miasto nieco chłodniej – jego wizja miasta była ciemniejsza i subtelnie ponura. Paryż Caillebotte’a to miasto, w którym mieszka również i „samotność”. Czytaj dalej „Wystawa Gustave Caillebotte’a w Jacquemart-André Museum w Paryżu”

Niepokorny Xawery Dunikowski

Wystawa pod tytułem „Niepokorny. Xawery Dunikowski” jest jednym z elementów uroczystych obchodów jubileuszu 30-lecia powstania Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku. Jest to też pierwsza wystawa, która pokazuje przekrój całej twórczości artysty. Prezentowane prace pochodzą ze zbiorów Muzeum Rzeźby im. Xawerego Dunikowskiego w Warszawie.

Wśród wystawianych prac znajdą się najważniejsze kompozycje z wczesnego okresu twórczości artysty: Fatum, Tchnienie, Macierzyństwo. Czytaj dalej „Niepokorny Xawery Dunikowski”

Linoryty Jowity Wallner


Jowita Wallner zajmuje się jedną z dziedzin grafiki artystycznej – wywodzącym się od starożytnego drzeworytu – linorytem.Wzorując się na scenkach podpatrzonych z folkloru kultur wielu narodów tworzy niezwykle barwny świat. Wnikliwie zaobserwowanemu życiu „tubylców” dodaje pikanterii poczucie humoru artystki, które determinuje dystans, jaki dzieli ją od sielanki. Czytaj dalej „Linoryty Jowity Wallner”

„László Moholy-Nagy. Sztuka Światła”

Węgierski artysta László Moholy-Nagy to jedna z czołowych postaci modernizmu. Ludwig Museum – Muzeum Sztuki Współczesnej w Budapeszcie prezentuje obecnie prace László Moholy-Nagy, koncentrując się przede wszystkim na dziedzinie fotografii. Czytaj dalej „„László Moholy-Nagy. Sztuka Światła””

Długo oczekiwana wystawa Caravaggia i jego naśladowców w Ottawie


Narodowa Galeria w Kanadzie prezentuje długo oczekiwaną wystawę poświęconą twórczości Caravaggia i jego naśladowców. Wystawa jest wyjątkową okazją, aby nie tylko zobaczyć malarstwo samego mistrza XVII-go włoskiego baroku ale również sposobnością, aby porównać i poddać analizie dzieła artystów naśladujących „swojego bohatera”. Obrazy prezentowane na wystawie nie pozostawiały obojętnych widzów i mecenasów sztuki cztery wieki temu i z całą pewnością eksponowane dzisiaj wzbudzą niemało emocji. Czytaj dalej „Długo oczekiwana wystawa Caravaggia i jego naśladowców w Ottawie”

Wystawa fotografii Witkacego w wilanowskim muzeum


Kilkaset zdjęć i rysunków Stanisława Ignacego Witkiewicza zgromadzono na wystawie w wilanowskim muzeum. Ekspozycja ma pokazać artystę nie tylko jako pisarza i filozofa, ale także jako fotografa, który robił zdjęcia już od dzieciństwa. Niestety duża część jego archiwum została zniszczona w czasie wojny. Ocalałe fotografie możemy oglądać od 15 czerwca w budynku oranżerii. Na wystawie zostaną również pokazane rysunki, obrazy i osobliwości zbierane przez Witkacego. Czytaj dalej „Wystawa fotografii Witkacego w wilanowskim muzeum”

Rzeźba Marii Papa-Rostkowskiej w kolekcji Palais Bourbon – w siedzibie Zgromadzenia Narodowego we Francji

Rzeźba „Promesse de bonheur”/”Obietnica szczęścia” wykonana z białego marmuru z Carrary wybitnej artystki polskiego pochodzenia trafiła do stałej kolekcji w Palais Bourbon.

Czytaj dalej „Rzeźba Marii Papa-Rostkowskiej w kolekcji Palais Bourbon – w siedzibie Zgromadzenia Narodowego we Francji”

„Brueghel, Rubens, Jordaens…” – wystawa europejskiego malarstwa w Wiedniu

Muzeum Liechtensteina w Wiedniu po raz pierwszy w postaci czasowej ekspozycji udostępnia światowej opinii publicznej niezwykłą kolekcję Hohenbuchau.
Kolekcja Hohenbuchau jest jednym z największych i jednym z najbardziej zróżnicowanych zbiorów malarstwa europejskiego północnego baroku. W kilku ostatnich dziesięcioleci kolekcja była eksponowana w różnych częściach świata. Choć nie jest nowością, że każda prywatna kolekcja odzwierciedla gust osoby, która ją zgromadziła, to kolekcję Hohenbuchau wyróżnia połączenie intensywnej ostrości, z jednej strony i szeroki wybór z drugiej. Czytaj dalej „„Brueghel, Rubens, Jordaens…” – wystawa europejskiego malarstwa w Wiedniu”